Par kustību

Kustība Brīvs no ĢMO un tās piederības zīme ir aizsākta, jo Latvijas sabiedrība viennozīmīgi ir paudusi savu noraidījumu ģenētiski modificēto (ĢM) kultūraugu audzēšanai un izmantošanai pārtikā, ņemot vērā gan ĢM audzēšanas graujošo ietekmi uz apkārtējo vidi, gan nepilnīgi pārbaudītās ilgtermiņa ietekmes uz cilvēka veselību. Kā liecina sabiedriskās domas aptaujas šādās domās ir pat vairāk kā 80 procenti Latvijas iedzīvotāju.

Diemžēl likumdošanas trūkumu un nepilnīgas ieviešanas dēļ patērētāju intereses netiek pienācīgi aizstāvētas un praktiskās iespējas izvēlēties ĢMO brīvus produktus ir ierobežotas.

Tādēļ Latvijas Zemes Draugi, mācoties no līdzīgām iniciatīvām, kas jau darbojās virknē Eiropas un pasaules valstu, ir aizsākuši Brīvs no ĢMO iniciatīvu ar mērķi atvieglot patērētāju izvēli, nodrošināt papildu atpazīstamību tiem uzņēmējiem, kuri neizmanto ĢMO, kā arī veicināt diskusijas par stingrāku un saprātīgāku ĢMO apriti regulējošu likumdošanas normu izveidi.

Kustībā kā partneri jau iesaistījušies Vides ministrija, Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības asociācija un Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija.

Kustības Brīvs no ĢMO nolikums

Mērķi

 • izveidot no ĢMO brīvu saimniecību, uzņēmumu, iestāžu, organizāciju un institūciju tīklu, lai patērētājiem, kas vēlas savā uzturā izvairīties no ĢM pārtikas, būtu uzticamas iepirkšanās un ēšanas vietas
 • nodrošināt patērētājam viegli atpazīstamu un lietojamu izvēli
 • veicināt ĢMO alternatīvu pieejamību, popularizēt ĢMO brīvus produktus un to ražotājus

Kustības dalībnieki var būt

 • pārtikas tirdzniecības vietas (veikali, interneta veikali, tirgi, u.c.)
 • sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi (kafejnīcas, restorāni, bāri, ēdnīcas)
 • pārtikas ražotāji (t.sk. zemnieku saimniecības)
 • viesnīcas un viesu mājas
 • bērnudārzi un skolas

Kustības dalībnieku ieguvumi:

 • tiesības lietot piederības zīmi Brīvs no ĢMO bez ierobežojumiem saistībā ar uzņēmuma darbību
 • iekļaušana tirdzniecības vietu un ēdināšanas iestāžu katalogā un kartē Brīvs no ĢMO mājas lapā
 • iesaistīšanās Brīvs no ĢMO tirgotāju, ēdināšanas uzņēmumu, pārtikas ražotāju, organizāciju un institūciju sadarbības tīklā
 • kopīgi mārketinga un popularizēšanas pasākumi
 • informācija par jaunumiem un aktualitātēm saistībā ar ĢMO

Ko nozīmē zīme Brīvs no ĢMO?

Uzlīme Brīvs no ĢMO uz ieejas durvīm nozīmē, ka uzņēmums vai iestāde ir iesaistījušies kustībā Brīvs no ĢMO un apņēmušies neaudzēt, ražošanā neizmantot, netirgot un/vai ēdienu gatavošanā neizmantot marķētos ģenētiski modificētos pārtikas produktus. Eiropas Savienībā ir obligāta prasība marķēt pārtikas produktus, kas ražoti no ģenētiski modificētiem augiem, ja produkts satur vairāk kā 0,9% ĢMO.

Lai pievienotos spiediet šeit.

Kustība Brīvs no ĢMO pasaulē

Īrijas valdība 2009.gada oktobrī paziņoja, ka veidos Īriju par valsti, kur nedrīkst audzēt ģenētiski modificētus augus, un ieviesīs brīvprātīgu „Bez ĢMO” marķējumu pārtikas produktiem, kuru sastāvā nav ģenētiski modificētu sastāvdaļu, tostarp, olām, gaļas, zivs un piena produktiem, kas iegūti no dzīvniekiem, kuri nav baroti ar ģenētiski modificētu lopbarību.
www.gmfreeireland.org

gmo free ireland

„Bez ĢMO” marķējums pastāv arī Vācijā, Austrijā, Šveicē un tiek plānots Francijā un Ukrainā. bez ģmo

Arī ASV 2008.gadā ir izveidots brīvprātīgs „Bez ĢMO” marķējums, kas ir uzņēmēju pašu iniciatīva.
www.nongmoproject.org
non gmo project

Vairāk kā 60 vadošie pārtikas ražotāji dažādās valstīs kopš 2005. gada izslēguši ĢMO sastāvdaļas no produktiem, to skaitā Campina, Lidl, COOP, Carrefour Group, Auchan, Cora, Amadori, Sainsbury’s. ražotāji

Informatīvie materiāli

Informatīvā skrejlapa par kustību Brīvs no ĢMO: lejupielādēt
Īss apraksts par kustību Brīvs no ĢMO, kāpēc tā ir aizsākta un ko tā nodrošina.

Aicinājums pievienoties kustībai Brīvs no ĢMO: lejupielādēt
Iesaisties kustības Brīvs no ĢMO attīstīšanā izplatot šo aicinājumu savā darba vietā vai kādam zināmam pārtikas ražotājam, tirgotājam vai ēdināšanas uzņēmumam, kuru tu gribētu iesaistīt kustībā par ĢMO saturošas pārtikas neizmantošanu.

Informatīvais buklets "Vai tavs ēdiens ar tevi koķetē?" lejupielādēt
Satur vispārīgu informāciju par ĢMO un pārtiku, kas satur ĢMO. Šajā bukletā radīsiet atbildes uz jautājumiem Kas ir ĢMO? Ko nozīmē „ģenētiskā modifikācija“? Kāds tam sakars ar ēdienu? Kā atpazīt ĢMO pārtiku? Šis buklets būs lielisks palīgs ikvienam, kurš nevēlas savā ēdienkartē iekļaut ĢMO saturošus produktus - tajā iekļauts neliels špikeris no ĢMO brīvas pārtikas iegādē!

Dalībnieku sanāksmes (26.11.2010) prezentācijas:
Par ĢMO pasaulē, Eiropā un Latvijā
Kustības „Brīvs no ĢMO” paveiktais
Kustības attīstīšana un popularizēšana